פנייה לבית הדין הרבני – לא סוף פסוק

נועה הגיעה אליי בוכיה, כשבידיה כתב תביעה אותו הגיש בעלה לבית הדין הרבני. הוא הקדים אותה ופנה לבית הדין הרבני. הוא טען נגדה טענות רבות, וביניהן כי היא בגדה בו. לפיכך, ביקש לנשל אותה מחלק מזכויותיה. היא חשבה שחרב עליה עולמה. היא זו שיזמה את הגירושין, אבל כמובן שהיא לא הסכימה לוותר על זכויותיה.

במהלך נישואיהם הבעל נהג לצעוק על האשה בכל פעם שהיא לא עשתה מה שהוא רוצה, עד שהאשה התרגלה לעשות את רצונו מתוך פחד. עד שהגיעו מים עד נפש, והיא לא הייתה מסוגלת יותר לסבול את צעקותיו. לבקשתה, הצדדים פנו לטיפול זוגי, אולם הטיפול לא עזר. הבעל לא הסכים לשנות את התנהגותו, והמשיך להאשים אותה בקשיים שלהם. הטיפול הסתיים, והיא הבינה שהיא חייבת לעשות מעשה ולהתגרש. היא דיברה עם הבעל מספר פעמים, והציעה לו להתגרש בהסכמה. כשהוא הבין שהיא נחושה להתגרש, פנה מייד לעו"ד, והגיש את תביעת הגירושין לבית הדין הרבני.

כשקראתי את כתב התביעה ראיתי שעוה"ד של הבעל ניסח את התביעה בצורה קלוקלת, כך שנפתח הפתח למלחמה על שאלת סמכות בית הדין לדון בטענות הבעל. הואיל והאשה רצתה להתגרש בהקדם, הצעתי לבית הדין הרבני לגרש את הצדדים, ורק לאחר מכן להתדיין בשאלת הסמכות ובנושאים הרכושיים. הסברתי שגם אם הבעל היה רוצה, הוא לא יכול להתנגד לגירושין. הבהרתי שהואיל ולצדדים ילדים בהם היא מטפלת, הרי שהיא צריכה להישאר בבית עד לפתרון המחלוקת הרכושית. בית הדין קיבל את עמדתי, הצדדים התגרשו, ונועה נשארה לגור בדירת הצדדים. עכשיו נועה הייתה חופשיה, ושום דבר לא הפריע לה להילחם על זכויותיה.

במשך למעלה משנה הגשתי בקשות שונות, כשהמטרה הייתה להעביר את הסמכות מבית הדין לביהמ"ש למשפחה. הבהרתי לבעל שגם אם בית הדין הרבני יקבע שיש לו סמכות, אני אגיש ערעור, והתיק יימשך "עד שהילדים יתחתנו". ככל שהזמן עבר הבעל השתולל, ועוה"ד שלו, שלא ידע איך לתקן את הטעויות שלו, איבד את עשתונותיו. שנה עברה, האשה חיה בדירה המשותפת, ובית הדין הרבני עדיין לא קבע אם יש לו סמכות לדון בטענות הבעל. הבעל התחיל לפחד שהתחזית שלי לסיום התיק הולכת ומתממשת. עכשיו הבין שהקרקע נשמטת מתחת רגליו, והציע להגיע לפשרה. אמרתי לו שאני מוכן להתפשר, אבל שלא יחשוב לנשל את האשה מזכויותיה. הבעל הסכים, והדרך לסיום התיק הייתה קצרה. אנו אף פעם לא יודעים מה הצד השני יעשה ומתי הוא יעשה את הצעד הראשון. ייעוץ מוקדם וראשוני הוא דבר חשוב מאין כמוהו, ולא פחות חשוב מכך, יש להתייעץ עם עו"ד מומחה בתחום. לעיתים, הראשון שצריך לדעת על ההחלטה לגירושין הוא עוה"ד.