סירוב להתפנות מדירת הידועה בציבור

רונית הייתה גרושה עם 2 ילדים. בעזרת פיצויים שאביה קיבל ממקום עבודתו, יחד עם הלוואה מובטחת במשכנתא, רכשה דירת מגורים לה ולילדיה. אחרי זמן קצר של היכרות בינה לבין רפי, גם הוא גרוש, החליטו השניים לעבור ולגור יחד. הואיל ודירת המגורים שלה הייתה קרובה לבתי הספר של ילדיה, החליטה רונית שהיא רוצה להישאר בדירת המגורים שלה. סידור זה היה נוח לרפי.

כשפנתה אליי סיפרה שהיא מעוניינת להכניס אותו לדירת המגורים שלה, אבל היא רוצה להגן על עצמה במקרה של פרידה ממנו. היא אמרה שיש ביניהם לא מעט חיכוכים, אבל היא מעוניינת לנסות ולבנות איתו את הקשר. "לא קל להיות לבד", אמרה, אבל אני חייבת להגן על עצמי.

ערכתי להם הסכם שמגן עליה מכל כיוון. ההסכם קבע כי לרפי אין ולא יהיו זכויות בדירת המגורים. הוספתי סעיף לפיו גם אם רפי ישקיע סכומים בשיפוץ הדירה, הוא לא יוכל לתבוע החזר של הסכומים. סעיף נוסף בהסכם קבע כי כאשר רונית תחליט שהיא רוצה להיפרד ממנו, ובמידה ורפי לא יעזוב את דירת המגורים, הוא ישלם לרונית קנס גבוה במיוחד עבור כל יום של אי פינוי.

שלוש שנים לאחר מכן רונית חזרה אליי. "החלטתי להיפרד", אמרה. היא גילתה שהחיים המשותפים עם רפי בלתי נסבלים. לא רק שהיא לא הצליחה להתמודד עם החסרונות שלו, אלא שהיא גילתה בו חסרונות חדשים. קמצנות הייתה אחת התכונות החזקות שאפיינו אותו. כשהם יצאו היא חששה מתכונה זו, אבל היא לא ידעה עד כמה תכונה זו דומיננטית אצלו. "במצב כזה עדיף לי לחיות לבד", אמרה.

היא אמרה לי שרפי הודיע לה שכתנאי ליציאתו מהדירה הוא דורש שהיא תשלם לו את סכום הכסף אותו הוא השקיע בשיפוץ הדירה. רפי הודיע לה שעד שהיא לא תשלם לו את שווי השיפוצים שלו בדירה, הוא לא יסכים להתפנות מהדירה.

פתחתי איתה את ההסכם והראיתי לה שההסכם נותן מענה לכל הבעיות שהתעוררו. לא רק שאין לה ממה לחשוש, אלא הוא זה שצריך לחשוש. הראיתי לה שלא רק שרפי לא זכאי לשקל אחד עבור השיפוצים בדירה, אלא שכל יום שהוא נשאר בדירה הוא חייב לשלם לה קנס, כאשר הקנס עולה ועולה בכל יום שעובר. הוא לא יכול לאיים עלייך, הבהרתי לה. אם הוא לא ייצא מהדירה מיידית, הוא יהיה חייב לך הרבה כסף. עוד באותו יום הוצאתי לו מכתב דחוף באמצעות שליח, בו הודעתי לו כי במידה והוא לא ייצא מהדירה מיידית, הוא צפוי לשלם סכומים גבוהים. יום למחרת התקשרה אליי והודיעה שרפי יצא מהדירה, ועכשיו הוא זה שפוחד שהיא תתבע אותו. הסכם טוב ומקצועי צופה פני עתיד ומגן מפני מקרים קשים.