ניסוח מקצועי של הסכם גירושין

עדיפה הסכמה מאשר מלחמה. הדברים נכונים ביותר ככל שהדבר נוגע לגירושין. אלא, שאת ההסכמה עדיף לערוך באמצעות מומחה. קיימות סיטואציות המייחדות הליכי גירושין מהליכים אחרים. לדוגמא, דירת מגורים המועברת במסגרת הסכם גירושין מבעל לאישתו, שונה מאותה דירה הנרכשת בשוק החופשי. ניסוח ההסכם יהיה שונה, וידרוש ידע מקצועי בגירושין.

איילה ובעלה, לאחר נישואין קצרים, החליטו להתגרש. הצדדים, שרכשו דירה מייד עם נישואיהם, החליטו שאיילה תיקח את הדירה, הרשומה בחלקים שווים על שמה ועל שם בעלה. בתמורה לכך, התחייבה להעביר על שמה את ההלוואה המובטחת במשכנתא. הצדדים ערכו הסכם גירושין, התגרשו, ופנו אל עבר חיים חדשים. מה שאיילה לא ידעה שכאן רק מתחילות הבעיות שלה.

הבנק לא הסכים להתחייבותה של איילה ליטול על שמה את הלוואת המשכנתא. ניסוח נכון של ההסכם, כגון ניסוח סעיף הפוטר את איילה מאחריות במקרה שהבנק יסרב להעביר את ההלוואה על שמה, היה פותר את הבעיה. עורכי הדין של איילה לא היו מודעים למכלול הבעיות המתעוררות בגירושין, ולא מנעו בעיה זו מראש.

כאן התחילה איילה להתגלגל בבתי המשפט. במשך 10 שנים, במהלכן החליפה 4 עורכי דין, ניצל הגרוש שלה כל הזדמנות לעשות לה צרות. ההסכמה נגמרה והצרות התחילו. הוא הגיש תביעות לבית המשפט וביקש לחייב אותה בכספים, בטענה שהיא לא עמדה בהסכם הגירושין. איילה טענה שהיא לא יכולה להעביר את רישום המשכנתא על שמה, שכן הבנק לא מסכים. הסיפור המשיך להתגלגל, עד שעוה"ד של הגרוש מונה כונס נכסים. איילה שילמה לעוה"ד שלה ולגרוש שלה סכומים בשווי של חצי מההלוואה המובטחת במשכנתא, והבעיה עדיין לא באה על פתרונה.

כשאיילה הגיעה אליי, 10 שנים לאחר הגירושין ואחרי שעברה 4 עורכי דין, העמדתי בפניה מספר אפשרויות לפתרון הבעיה, אולם איילה אמרה לי שהיא לא רוצה לשמוע יותר על הדירה. אני רוצה להתפטר מהדירה, וכמה שיותר מהר, אמרה לי. הבעיה, כך אמרה, שכל הקונים בורחים ברגע שהם רואים כונס נכסים. יש לי קונה, אלא שגם הוא לא יסכים לקנות כשיידע על קיומו של הכונס.

פניתי לבית המשפט בבקשה דחופה לביטול כינוס הנכסים. נכנסתי לאולם השופט, מבלי שהיה קבוע דיון בעניינה של איילה, ושכנעתי אותו שקיימת חשיבות לחרוג מהכללים הרגילים, ולתת החלטה דחופה, עוד באותו היום. הסברתי לו את הסבל הרב אותו היא עברה, ואת הכספים אותם היא הפסידה, וכי במידה ולא תינתן החלטה הרי שהיא לא תצליח למכור את הדירה. השופט העלה קשיים, שכן אין זה מקובל לבטל כינוס נכסים בן רגע. לשמחתי, השופט הסכים לפתרונות, והורה על ביטול כינוס הנכסים. עוד באותו היום חתמה איילה על הסכם למכירת הדירה, ובא לציון גואל. לעיתים כשמשלמים יותר בהתחלה חוסכים הרבה בהמשך. זול עולה ביוקר.