מזונות לילד בצבא

עשר שנים עברו מאז שנורית התגרשה, והבן היה לקראת גיוסו לצה"ל. היא הגיעה אליי לבדוק האם ומהו גובה המזונות אותו היא תהיה זכאית לקבל עבור בנה במהלך שירותו הצבאי. כאשר בחנתי את הסכם הגירושין של נורית נדהמתי לגלות כי בהסכם הגירושין של נורית נקבעו מזונות זעומים עבור בנה הקטין, כך שבמהלך השנים היא גידלה אותו כמעט ללא עזרה כספית. "הגרוש שלי לא שווה גרוש", אמרה בחיוך עצוב. כששאלתי אותה מדוע היא ויתרה ויתורים כאלה גדולים, סיפרה לי כי החיים עם הגרוש שלה היו בלתי נסבלים. הגרוש נהג לצעוק לקלל ולהשתולל בכל פעם שמשהו לא מצא חן בעיניו. כמובן שעם ייעוץ משפטי נכון היה ניתן להגדיל את המזונות.

כאשר בחנתי עם נורית את הוצאותיו של בנה, גיליתי כי הסכומים אותם עליי לתבוע עבור הבן גבוהים יותר מהסכומים אותם היא קיבלה בתקופה שבנה היה קטין. ככלל, דמי המזונות המגיעים עבור ילדים במהלך שירותם הצבאי עומדים על שליש מדמי המזונות אותם היו מקבלים כאשר היו קטינים. זה כמובן לא הפריע לנו, שכן נורית קיבלה סכומים זעומים בתקופה שבנה היה קטין.

כאשר הגרוש שלה קיבל את תביעת המזונות הוא התקשר לנורית, וכדרכו, השתולל ואיים. הפעם הוסיף איום חדש, שהוא ינתק כל קשר עם הבן, קשר שממילא היה רופף לנוכח התנהגותו של הגרוש כלפי הבן. נורית החליטה שהפעם היא לא מוותרת.

בבית המשפט דרש הגרוש לחקור את הילד על הוצאותיו. טענה זו נשמעת הגיונית, אולם המטרה שלו הייתה ליצור לחץ על הבן שיאמר כי הוא איננו מעוניין בתביעת המזונות. הסברתי לשופטת שאין מקום להורות על זימון הילד לדיונים, שכן התביעה היא תביעת האם להשבת מזונות שהיא מוציאה עבור הילד, ולא תביעתו של הילד למזונות. שונה תביעת מזונות קטין, בה הוא זה שתובע מזונות (באמצעות האפוטרופוס שלו), מתביעת מזונות בגיר בתקופת השירות הצבאי, בה האם היא התובעת, למרות שבשני המקרים, על פי רוב, העומד מאחורי התביעה הוא אימו של הקטין. בית המשפט קיבל את טענתי, וקבע שאין מקום לערב את הילד בהליכים. הגרוש גם טען שהוא לא בקשר עם הילד, ואין סיבה שישלם עבורו. טענתי שטענתו גובלת בחוצפה, שכן לא די שהוא מנתק את הקשר עם הבן, ובכך הוא פוגע בו, הוא רוצה לקבל שכר על כך. בית המשפט דחה את טענתו ונזף בו.

לאחר הליך קצר קבע בית המשפט את הוצאותיו של הילד בסכום הגבוה מהמזונות אותם נורית קיבלה עד כה. למרבה האירוניה, לאחר תביעת המזונות התחיל הגרוש פתאום לחדש את הקשר עם הבן. את המזונות המשיך לשלם לנורית. נורית הבינה שלא כדאי להתרגש ולחשוש מאיומים.