הניצחון נמצא במסמכים הקטנים

צחי, בשנות ה-50 לחייו, הגיע כשהוא צולע ברגל אחת ונעזר במקל הליכה. הוא נפצע בתאונת עבודה, ולאחר מספר שנים החליטה אשתו לעזוב אותו, לא לפני שהיא לוקחת עימה "נדוניה" נכבדה, כספי הפיצויים שהוא קיבל בעקבות הפציעה. ככלל, חוק יחסי ממון קובע שכספי פיצויים נשארים לצד שנפצע, והם לא מתחלקים בין שני בני הזוג בגירושין. (חשוב לציין כי לכלל זה ישנם יוצאים מן הכלל). הוא ניסה לשכנע אותה לחזור, והם שבו לפרק זמן קצר, עד שגילה כי היא בוגדת בו. זה היה הקש ששבר את גב הגמל.

במשך שלוש שנים ניהל נגדה תביעה שתשיב לו את כספי הפיצויים. באותן שנים החליף 2 עורכי דין לאחר שהוא לא היה שבע רצון מטיפולם בתיק, עד שהחליט לפנות אליי. בשיחת הטלפון ביקשתי ממנו שיביא איתו את כל המסמכים שיש לו. הוא הגיע אליי עם 2 תיקי נסיעה מלאים במאות מסמכים. זה החומר שהוצאתי מהדירה בפרידה הסופית, אמר לי. הוא העביר את החומר לשני עורכי הדין הקודמים שלו, שכל מה שהצליחו לגלות היה שכספי הפיצויים נמשכו מחשבון הבנק המשותף בשיק בנקאי. הוכחה זו ניתן היה למצוא בקלות באמצעות פנייה לבנק. אמרתי לו שאני לא מסתמך על עבודה של עורכי דין אחרים, ולכן בכוונתי לעבור על כל המסמכים מחדש. אמרתי לו שכולם טועים, ואני מאמין שגם אישתך טעתה. צריך רק לתפוס אותה.

במשך ימים ארוכים למדתי את כל החומר שהוא העביר אליי. בחנתי, מיינתי ורשמתי מסמך אחר מסמך, עד שהתמונה הכללית התחילה להתבהר. גיליתי מסמכי בנק הנושאים תאריכים עוקבים, בהם מופיע סכום דומה לכספי הפיצויים. האסימון נפל לי. אשתו הייתה ערמומית במיוחד. התברר לי שהיא העבירה את כספי הפיצויים לחשבון בנק אותו היא פתחה על שם קרובת משפחתה, וכך הוא לא גילה אצלה את הכספים. היא לא הסתפקה בזה, ופתחה חשבונות בנק נוספים, אותם היא רשמה על שם אנשים שונים, כולם קרובי משפחה שלה, והעבירה את הכספים בין חשבון לחשבון. לאחר העברת הכספים מחשבון בנק אחד לשני, סגרה את חשבון הבנק בו היו הכספים. היא כמובן דאגה להיות מיופת כוח בכל חשבון וחשבון.

פניתי לבית המשפט והצגתי את השתלשלות העניינים, תוך שצירפתי את המסמכים המעידים על העברת הכספים מחשבון לחשבון. ברגע שבית המשפט ראה את ההוכחות הוא לא היה צריך לשמוע עוד הרבה. יש גבול לרמאות, אמרתי, ובית המשפט קיבל טענה זו. אישתו התחילה לטעון כל מיני טענות, שהיא הייתה צריכה את הכסף הואיל והוא לא פירנס אותה, אולם בית המשפט לא האמין למילה אחת שלה, דחה את כל הטענות שלה, חייב אותה להשיב לו את כל כספי הפיצויים, וחייב אותה בהוצאות משפט. פעמים רבות הניצחון נמצא בפרטים הקטנים. החוכמה היא למצוא אותם.