גירושים מאוחרים

זוגות רבים מחליטים להתגרש לאחר הגעת הילדים לגיל בגרות. בשלב זה, לעיתים, מרגיש צד אחד משוחרר, ומחליט לפנות לדרך חדשה. רחל נאלצה לחוות זאת על בשרה. לאחר 25 שנות נישואין החליט בעלה, חיים, שהוא רוצה להכיר את העולם טוב יותר, והתחיל לבגוד באישתו. רחל, שלא ידעה על בגידותיו, ניסתה להבין את המקור להתנהגותו הקרירה כלפיה, ושאלה אותו האם היא עשתה משהו לא בסדר, אולם חיים העמיד פני תמים ואמר שהכל בסדר. לאחר מספר חודשים גילתה שהוא בוגד בה. כאשר היא הטיחה זאת בפניו, הודיע לה שהגיע הזמן שהיא תפסיק לעמוד בדרכו, עזב את הבית, ושכר עבורו דירה.

רחל לא איבדה את העשתונות, ופנתה אליי עם עזיבתו את הבית. מייד פנינו לבית המשפט לענייני משפחה, הגשנו תביעה בעניין הזכויות הכספיות, הטלנו עיקולים, ועיכבנו את יציאתו מן הארץ. בנוסף, הגשנו תביעת מזונות עבורה בטענה שחיים משתכר סכומים נכבדים, ורחל התרגלה לרמת חיים גבוהה יחסית למשכורתה הנמוכה. חיים מצידו פנה לעו"ד לוחמני במיוחד, עו"ד שחוץ מלצעוק לא ידע הרבה. הוא התפאר שיש לו את עוה"ד הטוב ביותר. חיים הרגיש עצמו רווק וצעיר, והתחיל להתפאר אודות מעלליו.

רחל, שהתרגלה לרמת חיים גבוהה, הייתה זקוקה לתמיכתו הכלכלית של חיים, אחרת רמת החיים שלה הייתה יורדת פלאים. לפיכך, היא החליטה שהיא לא ממהרת להתגרש, עד שהיא לא תבטיח את עתידה. לשניים היה בית פרטי מרווח, שבמחציתו היה די לרכישת דירה מכובדת עבורה, אולם היא הייתה זקוקה בנוסף גם לסכום חודשי נוסף. בדיון הראשון בבית המשפט הציע לנו השופט להגיע לפשרה לפיה הצדדים יתחלקו בכספים חצי חצי, ויתגרשו. הודעתי לשופט שלא רק שאני מתנגד להצעה, אלא שכל עוד לא יובטח עתידה הכלכלי, היא לא תסכים להתגרש. השופט, בראותו את התנגדותי, איים שהוא יחייב את רחל בהוצאות כבדות. איומיו לא שינו את עמדתי, אולם עשו רושם על רחל, והיא התחילה לבכות. חיים יצא מהדיון שמח וטוב לב.

מספר חודשים לאחר מכן הגענו לדיון נוסף. הפעם התהפכה הקערה על פיה. השופט הפנה את איומיו כלפי עוה"ד של חיים, והציע לו הצעה, לפיה חיים ישלם לרחל סכום חודשי קבוע, עד ליציאתו לפנסיה, שאז תועבר לה חלק מהפנסיה שלו. השופט הציע את הדרישה שלי מהדיון הקודם. השופט איים שאם הוא לא יקבל את הצעתו, הוא עלול לחייב את חיים לשלם לרחל את משכורתו במלואה. לאחר לחץ מצד השופט, איבד עוה"ד של חיים את העשתונות. גם חיים, שלא ממש הבין מה ואיך זה קורה, נבהל. לאחר מספר דקות הודיע עוה"ד של חיים שהוא מסכים להצעת השופט. לעיתים, עו"ד (צעקן) של הצד השני יכול לסייע לנו לנצח.