בגירושין כמו במלחמה נלחמים בכל התחמושת

היא נכנסה למשרדי מהוססת. אני רוצה להתגרש, אמרה לי, אבל אני חוששת מהתגובות של בעלי. אני לא יודעת איך לצאת ממנו. אני לא מאמינה שהוא ייתן לי גט. כך התנהלה פגישתי הראשונה עם דנה. אט אט התחלתי ללמוד על מערכת היחסים. אורי בעלה נהג לשלוט בה באובססיביות וביד רמה. כאשר היא לא עשתה כמצוותו, מנת חלקה הייתה קללות וגידופים. בשנים האחרונות הבוס שלו עלה לו על העצבים, הוא התפטר, והתחיל להשתמש בסמים קלים. עול גידול בנם המשותף עבר כולו על כתפיה.

הסיטואציה שעמדה בפנינו הייתה איך לגרום לו להתגרש ממנה, וקשה מכך, לגרום לו לוותר על דירת המגורים המשותפת. הסברתי לה כי היא תקבל את הגט, אולם לגרום לו לוותר על הדירה יהיה קשה, וייתכן שאף בלתי אפשרי.

בשלב הראשון פעלנו להרחקתו מדירת המגורים. אף שהמקרה איננו מקרה קלאסי בו ניתן להרחיק בעל, שכן אורי לא היכה אותה, הצלחנו, עם קצת אהדה מצד בית המשפט, להרחיקו מהדירה. הליך זה סייע לדנה להתחיל ולנהל חיים רגועים. כבר לא היה מישהו שיצעק עליה על כל דבר קטן. אורי מצידו, כשראה שהשליטה שלו בדנה דועכת, התחיל לאבד את עשתונותיו.

מייד לאחר מכן נקטנו בהליכים נוספים. עיקלנו את זכויותיו בבית הפרטי אותו הוא ואחיו ירשו מאימו. עיקול דירת ירושה איננו דבר של מה בכך, שכן בהתאם לחוק אין לאדם זכויות בנכסים שבן הזוג קיבל בירושה. לאחר זמן מה פעלו אורי ואחיו למכירת דירת המגורים שירשו, וחתמו על הסכם עם קונה. אורי שכח שעיקלתי את דירת המגורים. כאשר הקונה בא לקחת הלוואה מהבנק, גילה הוא להפתעתו כי דירת המגורים מעוקלת. בשלב זה עמדו אורי ואחיו בפני הפרת הסכם, דבר שהיה גורר אותם לתשלום פיצויים גבוהים. הם היו חייבים לבטל את העיקול בתוך ימים ספורים.

אורי ואחיו הגישו בקשה לביטול העיקול, והתקיים דיון. בית המשפט אמר לי שכדאי לבטל את העיקול. הבהרתי לבית המשפט כי ההליך הפרוצדורלי שהם נקטו איננו מתאים וכי אני לא מסכים בכלל לדון בעניין העיקול. בית המשפט, אף שכעס על תשובתי, הבין את הקושי הטכני בפניו הצדדים עמדו, וכי הוא לא יכול לבטל את העיקול. נקיטת הליך מתאים היה אורך חודשים ארוכים, והם היו חייבים לבטל את העיקול מיידית. במשך הדיון ניתן היה לראות שאחיו של אורי לוחץ עליו. פתאום אורי קם ממקומו והתחיל לצעוק "אני אתן לך מה שאתה רוצה רק תעזוב אותי כבר". הסתובבתי אליו ואמרתי לו הכל תלוי בך. תן לה לחיות בבית, והיא תיתן לך למכור את הבית. "קחו את הבית, ותעזבו אותי בשקט", אמר. בתוך מספר ימים ביטלנו את העיקול, בתמורה להעברת הזכויות בבית לטובתה, ולמתן הגט. ביריית "כדור סרק" ניצחנו במלחמה.